1ο Ιστοσεμινάριο ΠΕΚ Πάτρας. 40 χρόνια Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση
Η διάλεξη ολοκληρώθηκε

Δρ Σοφία Παπαδημητρίου, Πρ. Τμ. Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης ... Η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση έχει αναπτύξει έναν ιδιαίτερο ρόλο στην υποστήριξη της οπτικοακουστικής παιδείας, της εκπαιδευτικής τεχνολογίας και καινοτομίας τα τελευταία 40 χρόνια. Ξεκινώντας το 1977 από την ΕΡΤ και συνεχίζοντας από το 1981 στο Υπουργείο Παιδείας, η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση στοχεύει στην παραγωγή, προβολή και διάθεση τηλεοπτικών και διαδικτυακών προγραμμάτων για την υποστήριξη της εκπαιδευτικής διαδικασίας σε όλες τις βαθμίδες. Περισσότερες από 600 εκπαιδευτικές εκπομπές παρουσιάζονται κάθε χρόνο. Οι παραγωγές αποτελούν μια σύγχρονη, εναλλακτική εκπαιδευτική πρόταση και απευθύνονται σε μαθητές και εκπαιδευτικούς καθώς και στο ευρύτερο κοινό. Η ανάπτυξη και διείσδυση των νέων τεχνολογιών στο σύγχρονο κοινωνικό και εκπαιδευτικό περιβάλλον, όπου το σχολείο δεν καταναλώνει απλώς, αλλά δημιουργεί περιεχόμενο, κινητοποίησε την Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση, ώστε να συναντήσει τη νέα ψηφιακή γενιά, στους δικούς της χώρους και να γίνει μέρος της κοινότητάς της. Η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση μπαίνει στην ψηφιακή εποχή και συνδέεται με τη στρατηγική του Υπουργείου για την ψηφιακή εκπαίδευση. Στόχος είναι η επικοινωνία με το νεανικό κοινό μεταβαίνοντας από τα παραδοσιακά μέσα στην ψηφιακή εποχή, όπου ο καθένας γίνεται Μέσο. Σημαντικό όχημα σε αυτήν την προσπάθεια, αποτελεί ο δικτυακός τόπος www.edutv.gr, όπου μπορείτε να δείτε τα βίντεο σε πραγματικό χρόνο ή να τα κατεβάσετε, ή να τα ενσωματώσετε σε περιβάλλοντα μάθησης αξιοποιώντας με αυτό τον τρόπο μία σειρά ψηφιακών υπηρεσιών. Αναλαμβάνοντας ενεργό ρόλο στη σύνδεση του σχολείου με τον μαθητή δημιουργό, ερευνητή, πολίτη του κόσμου και συμβάλλοντας στην ανάπτυξη της οπτικοακουστικής παιδείας, δίνει τη δυνατότητα στην εκπαιδευτική κοινότητα να δημιουργήσει ψηφιακά έργα μέσα από διαγωνισμούς, καμπάνιες και συνεργασίες στην πλατφόρμα μαθητικής δημιουργίας, www.i-create.gr. Η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση αποτελεί σημείο πολιτιστικής αναφοράς, όχι μόνο διαφυλάσσοντας με συνέπεια σημαντικότατα τεκμήρια της εκπαιδευτικής τηλεοπτικής παραγωγής, αλλά και προβάλλοντάς τα, μέσα από εξελιγμένες μορφές διάθεσης ψηφιακού περιεχομένου. Στηρίζει μαθητές και εκπαιδευτικούς, ενθαρρύνοντας τη συμμετοχή τους σε αυθεντικά περιβάλλοντα μάθησης, που μπορούν να εμπνεύσουν και να προσφέρουν συνθήκες συνεργατικής δημιουργικότητας και καλλιέργειας των δεξιοτήτων του 21ου αιώνα.